Photos Event Bikecheck Back To The Roots 19.01.2014
Bylo pro nás velkou ctí přijmout pozvání Roberta Štěrby na slavnostní odhalení nově zrenovovaného kola značky Perič, na kterém v roce 1949 vyhrál Jan Veselý Závod míru. Odhalení tohoto unikátního kousku doprovázelo nejenom promítání dobových fotografií, ale také krátká přednáška o historii Závodu míru či třicetiminutový dokumentární film právě o zmiňovaném Janu Veselém. Příjemné setkání nejrůznějších cyklistických nadšenců, historiků a pamětníků pro nás bylo opravdovým zážitkem. Legendární mechanik rokycanského Favoritu František Babický, historik Jan Králík, sběratel a zakladatel cyklistického muzea v Nových Hradech, pan Jiří Uhlíř, a především dlouholetý přítel Jana Veselého, profesor Jaroslav Cihlář, jsou jen zlomek těch, které jsme měli to štěstí potkat. Bicykl, na kterém je autentický snad i pot zašpiněných omotávek, si můžete prohlédnout na několika fotografiích, které jsme pro vás pořídili. My ještě jednou děkujeme za pozvání a těšíme se na případné další akce podobného charakteru.
Photos Back To The Roots 10.07.2013
Sen, na který již dlouhou dobu čekali tisíce fanoušků po celém světě, se stal skutečností. Minulý rok konečně vyšla zevrubná poblikace, která podrobně popisuje historii a svět kultu jménem Cinelli.
Cinelli: The Art and Design of the Bicycle se stala doslova biblí pro každého milovníka cyklistiky, který kdy slyšel o italské značce Cinelli. Ta vydala svou monografii shrnující její šedesátipěti letou historii ve spolupráci s newyorským nakladatelstvím Rizzoli. Její autor Lodovico Pignati Morano shromáždil unikátní historické fotky a texty od legend jako Felice Gimondi a Gilberto Simoni či současných umělců Mike Gianta, Bennyho Golda, Barry MyGeeho nebo Paula Smitha, kteří s milánskou značkou v minulosti spolupracovali nebo dnes stále spolupracují. Články o ikonických produktech jako jsou kolo Laser, sedlo Unicanitor či první evropské BMX pak doplňuje i rozhovor s Antoniem Colombem, majitelem Cinelli, který je kreativním ředitelem značky již od roku 1978. My jsme si na svůj výtisk sice rok počkali, ale vůbec jsme nelitovali. Dostali jsme ho přímo od Antonia během návštěvy jeho továrny nedaleko italského Milána. Jeho věnování "avantgardním přátelům z Česka" nás dostalo. Ještě jednou mockrát děkujeme!
A dream awaited by thousands of fans across the world has become true. Last year, a thorough publication was published about the history and the world of the cult brand Cinelli.
Cinelli: The Art and Design of the Bicycle has become a bible for every cycling lover, that has ever heard of the Italian brand Cinelli. The brand has published its monograph summarizing the sixty-five year old history in collaboration with the New York based Publishing house Rizzoli. Her author Lodovico Pignati Morano has collected unique historical photographs and texts from the the legends such as Felice Gimondi and Gilberto Simoni or present artists Mike Giant, Benny Gold, Barry MyGee or Paul Smith, which have collaborated with the brand in the past or are collaborating presently. Articles about iconic products such as the Laser bike, Unicator saddle or the first European BMX is completed off with an interview with Antonio Colombo, the owner of Cinelli, who is the creative director of the brand since 1978. We have waited for our own copy for over a year, but we arent sorry at all. We got the book directly from Antonio during our visit to his factory near Milano. His dedication to "avantgarde friends from the Czech republic" totally got us. Thank you once more!
Photos Bikecheck Back To The Roots 02.08.2013
Před pár dny se u nás zastavili na pár slov kluci z Repete Cycles. Bylo by divné, kdyby dorazili jinak, než na kolech. To, na kterém se přivezl Mikoláš Voverka, mimojiné syn zakladatele nejznámější kurýrní služby Messenger, se můžete podívat zde. Věřte nám, že podobně osazené Colnago Saronni se alespoň v Praze neobjevuje na každém rohu.
Guys from Repete Cycles stopped by a few days ago for a chat. It is obvious that they came on bikes. You can check out how one of those bikes looks like. It is a Colnago Saronni owned by Mikolas Voverka, son of the founder of Messenger, the most famous czech messenger company.
Video Spotcheck PP Products Event Back To The Roots 26.07.2012
K příležitosti otevření Headquarters jsme připravili malou instalaci, která by mohla, díky svému konceptu, nést podtitul "cyklonadšencův pokojíček". Jednalo se o výstavku, která byla návštěvníkům přístupná pouze pohledem skrz prosklené výlohy, čímž byl umocněn dojem, jako když se díváme k někomu domů, spíš než že bychom se měli cítit na nějaké prezentaci. Ukázány byly nejrůznější produkty z mnoha rozličných časových období, podobně, jak tomu může být třeba i právě u vás doma. Na krátkém videu, které pro nás vytvořil náš kamarád a spolupracovník Kryštof Pacourek, pak přinášime pohled tak trochu z jiné strany – přímo z centra samotného dění.
We have prepared a small installation on the occasion of the Headquarters opening. It could hold the subtitle "a cycling fans room" thanks to its concept. It was displayed in the windows of the shop and therefore visible to the visitors only through the glass, which embossed the feeling of looking inside somebodys home instead of absolving a presentation. There were various products from different time periods on display, similar to an actual collection at home. This short video created by our friend and collaborator Kryštof Pacourek shows us a different angle - a view from the inside.
Photos Bikecheck Back To The Roots 20.07.2012
V roce 1989 oslavila italská firma Olmo, sídlící ve městě Celle Ligure, své 50. výročí. Učinila tak limitovanou edicí dvou kol postavených ze, speciálně pro tuto příležitost zhotovených, setů trubek Columbus. Prvním je silnička osazená komponenty Campagnolo, které pro sebe tato firma zhotovila o 5 let dříve, také k oslavě 50. výročí od svého založení. Druhým je pak kolo horské, které je naopak opatřeno díly japonské provenience – Shimano.
Here is a bikecheck of the 2 bikes made in 1989 by the italian company (based in Celle Ligure) Olmo to celebrate its 50th anniversary. First one is a road bike with Campagnolo components, second one is a mountain bike with Shimano components. Both pieces are built from special sets of Columbus tubes made especially for this occasion.
Photos Back To The Roots 26.06.2012
Nemusíte ani umět holandsky, aby vás svým obsahem oslovila publikace Koerstrui!, která se zaměřuje na prezentaci týmových cyklistických dresů ze sbírky Henka Theunse. Ta je, alespoň jak se uvádí, jedna z nejrozsáhlejších svého druhu na světě. Pokud budete mít tu možnost, rozhodně si tuto publikaci alespoň prolistujte, nebudte litovat. Nám se tak naskytlo díky Salovi, za což mu touto formou děkujeme.
Photos Event Back To The Roots 03.06.2012
U příležitosti otvíračky našeho společného prostoru s Hot Dog Cycles, který nese název Headquarters, jsme pro návštěvníky uspořádali malou instalaci, jejímž tématem byl pomyslný pokojíček fanouška cyklistiky a kvalitního designu. Výstavka obsahovala nejrůznější produkty od závodního kola Antonína Periče či stolku od Jindřicha Halabaly ze třicátých let, dobových lampiček, dresů, plakátů či vinylových desek z let sedmdesátých až po současné tiskoviny či nářadí. Nechyběl ani závodní bicykl Robert Štěrba osazený loukoťovým kolem HED 3, skateboard Toy Machine s tématickým designem od Ed Templetona či projekce fixed gear filmu MASH SF dokreslující celkovou atmosféru. Těšte se na další akce, tato nebyla rozhodně tou poslední.
Photos Event Back To The Roots 25.04.2012
Rok se s rokem sešel a opět jsme mohli být svědky jedinečné jednodenní cycklistické výstavy v srdci Milána. O unikátní kousky z historie cyklistického sportu opět nebyla nouze.
I když počasí nepřálo tradičnímu setkání sběratelů kol Biciclette ritrovate jako loni, všichni se opět sešli kolem kultovního milánského obchodu Rossignoli v hojném počtu, aby se pochlubili se svými novými přírůstky do sbírek či si jen vzájemně vyměnili nové postřehy v oboru cyklistické historie a sběratelství. Vzhledem k místu konání se na výstavě nejčastěji objevují italské skvosty, zejména pak unikátní bicykly Cinelli nebo Bianchi, na kterých ve své době závodila taková esa jako například Fausto Coppi. Originální kola velkých jezdců byla tentokrát schována před deštěm uvnitř stísněných místností, kde se na ně mačkaly davy zvědavců. Mezi vystavenými unikáty jsme mohli vidět například i celokarbonový rychlostní speciál Rossin s futuristicky vyhlížejícím krytem na řidítkách. Kromě těch novějších "young timerů" nechyběly ani opravdové "old timery" všech roztodivných tvarů a funkcí, které často ani člověk na první pohled nění schopen rozluštit. K celkové příjemné atmosféře pak samozřejmě přispěli i ti opravdoví nadšenci oblečení do dobových dresů či elegantního historického oblečení. Tak zase naviděnou za rok!
Another year went by and we had the opportunity to be part of an extraordinary cycling exhibiton in the heart of Milan. Unique piecesof cycling history were everywhere to be seen.
The weather was not co-operating with the organisers of the traditional meeting of Biciclette ritrovate collectors like last year, but a large number of participants still met at the cult shop Rossignoli to show off their latest addition to their collection or just to chat about whats new in the field of cycling history and collecting. Given the fact of the location of the meeting, Italian bicycles are mostly seen at the exhibition. Unique Cinelli or Bianchi bikes that were chosen by racer legends like Fausto Coppi. The original bikes of the legends were hidden inside the crowded rooms filled with crowds of onlookers. Among the things on display we could see the full-carbon speed special Rossin with a futuristic looking handlebar shield. Apart from the newest "young timers" we could se the real "old timers" of all different shapes and functions, that arent obvious at first. The overall pleasant atmosphere was completed by enthusiasts in historical jerseys or elegant outfits. See you next year!
Photos Found in the streets Bikecheck Back To The Roots 26.04.2012
V současném světě designu, módy a zkrátka všech stylových předmětů jsou reedice starých kultovních předmětů stále oblíbenější. Tomuto fenoménu se tak nevyhnul ani svět cyklistiky. Jednou z největších senzací tohoto roku je určitě představení limitované série nového Cinelli Laser.
Cinelli Laser není nic menšího než kultovní legendou, která v osmdesátých letech změnila pohled na tradiční cyklistický design, ale i samotné profesionální závodění. Aerodynamický koncept byl natolik úspěšným produktem, že vyhrál od konce sedmdesátých až do začátku let devadesátých 28 zlatých olympijských medailí. A zlatá legenda, jejíž design též obdržel prestižní designérské ocenění Compasso dOro v roce 1991, se slavnostně s Londýnskými Olmypijskými hrami v létě 2012 vrací zpět, aby opět udělala rozruch ve světě dráhového sportu.
In the present world of design, fashion and stylish objects of all kinds, re-editions of cult objects are getting more and more popular. The cycling world was not missed by this phenomenon. The biggest sensation of the season is certainly the presentation o the limited edition of the new Cinelli Laser.
Cinelli Laser is nothing less than a cult legend of the 80s which changed the point of view on traditional cycling design, and professional racing on top of that. The aerodynamic concept was such a successful product that it won 28 Olympic gold medals from the end of the seventies to the beginning of the nineties. The legendary golden design has received a prestigious designer award Compasso dOro in 1991 and is now coming back just in time for the Olympic Games in London to stir up the world of track cycling.
Photos Bikecheck Back To The Roots 30.08.2011
Nedávno vydaná v několika světových jazycích, kniha Cyclopedia se musí nutně stát biblí každého cycklistického nadšence. Vždyť jenom letmý pohled do jejího obsahu vás provede téměř kompletní historií moderního designu jízdních kol. A to zejména zásluhou Michaela Embachera a jeho nevídané sběratelské činnosti. To vše, co vidíte v knize a ještě mnohem více, totiž získal jediný člověk za pouhých osm let sbírání jízdních kol. Vídeňský architekt Michael Embacher se zkrátka jednoho dne rozhodl, že začne sbírat předmět, který ho nejvíce fascinuje. Tím předmětem je právě jízní kolo, které se objevuje v knize, respektive v Embacherově sbírce hned v několika rozmanitých podobách. Od klasických italských silničních či dráhových kol až po unikátní kola horská, skládací, dětská či cestovní, Embacherova sbírka v tomto ohledu nezná mezí. Každé kolo, pokud je zajímavé či něčím originální a jedinečné, má nárok být v Embacherově sbírce. A to ať už je to geniální Cinelli Laser nebo trošku bizarní plastové kolo Wilhelmina Plast Itera, které bylo vyrobeno v roce 1984 ve Švédsku. Vše mezí tím je pak jen úžasným pohledem do světa cyklistického designu. V knize Cyclopedia naleznete většinu Embacherovy sbírky na krásných detailních fotografiích, ale také například předmluvu od cyklisty tělem i duší, módního návrháře Paula Smitha. Cyclopedia vyšla i v českém jazyce. /článek převzatý z druhého čísla magazínu Pedal Project/
The recently published multilingual book Cyclopedia just has to become the bible of every bicycle enthusiast. Just a brief look at its content will lead you through the complete history of modern bicycle design. And this is mainly the credit of Michael Embacher and his unbelievable collection. All of what you see in the book and so much more is the achievement of one man in just eight years of collecting. The Vienna based architect Michael Embacher just woke up one day and decided to start gathering the thing he found most fascinating. This was the bicycle, which appears in the book, or rather in Embacher’s collection in all kinds of forms. From classic Italian road or track bikes to unique mountain bikes, folder, children’s bikes or traveler’s bikes, Embacher’s collection knows no limits. Every piece, if it’s interesting or somehow original, can earn its place. It can be a Cinelli Laser or a bit bizarre Wilhelmina Plast Itera made in Sweden in 1984. Everything together makes a wonderful sight into the world of cycling design. The Cyclopedia is full of beautiful detailed photographs of a bigger part of Embacher’s collection, as well as the prologue written by Paul Smith, a cyclist body and soul. The book also came out in Czech. /article taken from the second issue of the Pedal Project magazine/
Magazine Back To The Roots Photos 03.04.2011
Většinu našich cyklistických čepic jsme získali převážně darem. A to ať už to byly Cinelli od našeho italského přítele Antonella Tabarelli de Fatis anebo vintage kousky Campagnolo, Look či Puch zase naopak od sběratele a mechanika, legendárního Slávka Miksy. K těm jsme pak ještě přidali jednu kostkavanou od značky Rapha a hned už vznikla velmi pěkná a rozmanitá kolekce těchto cycklistických fetišů, symbolů a jakýchsi rozpoznávacích znaků všech závodníků a milovníků cyklistiky. Čepice jejichž typický design s krátkým štítkem a pevnou gumou vychází přímo ze závodních účelů a potřeby chránit se při rychlé jízdě, dokumentují jak historii cyklistiky, tak i její charakteristický grafický styl a v novém kontextu i současný stylový comeback starých dobrých časů na dvou kolech. /článek převzat z prvního čísla magazínu Pedal Project/
Most of our cycling caps were originally presents. We received the Cinelli caps from our Italian friend, Antonello Tabarelli de Fatis, and the Campagnolo, Look, and Punch vintage models from Slávek Miksa, the legendary collector and mechanic. Plus, we added one sample of the Rapha checked model. Thus, we created a very nice and diverse collection of cycling fetishes, symbols, and typical features for bikers and fans of biking. The design of these caps, complete with a short peak and a fixed elastic band, is derived from racing purposes and the need to protect oneself during a fast ride. These caps document not only the history of cycling, but also its typical graphic style, plus the current stylish comeback of old biking times within a new context. /article taken from the firts issue of the Pedal Project magazine/
Spotcheck Photos Back To The Roots 13.02.2012
Druhá várka fotografií z kolekce Michaela Embachera. První část naleznete zde.
Second part of the images from the collection of Michael Embacher. First part you can find here.
Spotcheck Photos Back To The Roots 20.01.2012
Je to již nějaký čas, co jsme měli tu možnost, díky připravovanému magazínu OKOLO Vienna Only, navštívit půdní sbírku kol Michaela Embachra. Moc si vážíme toho, že si na nás udělal čas a detailně nás seznámil s mnoha skvosty, které, za pouhých 8 let, co se kolům věnuje, dokázal nashromáždit. Co kus, to originál. Mohli bychom se tu dalekosáhle rozepsat o jakémkoli z nich, ať už by se jednalo o olympijský speciál z Barcelony, kolo Subaru s pohonem na obě kola či vlastnoručně podepsaný kousek od Francesco Mosera. To by ale bylo trochu zbytečné, jelikož za nás tuto práci udělal již samotný Embacher. Nejprve, díky nezájmu vydavatelů, si vydal ve vlastní režii knihu Smart Move, dokumentující jednotlivá kola na překrásných fotografiích od Bernharda Angerera doplněných stručnými, ale naprosto výstižnými, texty. Ta se stala v zápětí hitem a již ve spolupráci s velkými vydavatelskými domy byla nedlouho poté vydána v rozšířeném rozsahu v mnoha jazykových mutacích. Tak se stalo pod názvem Cyklopedia, jak ji můžete zakoupit např i v Čechách. Doporučujeme nejen milovníkům krásných kol, ale designu jako takového. Kdo by pak chtěl vidět více, tak zde přínášíme první várku fotografií z této unikátní sbírky či doporučujeme navštívit přímo webové stránky Michaela Embachera, kterému touto formou ještě jednou děkujeme. Byl to pro nás opravdu obohacuící zážitek.
Some time has passed since we have had the opportunity to visit the collection of Michael Embacher (thanks to the preparation of the OKOLO magazine Vienna Only). We are very grateful that he has found the time to show us all the jewels that he managed to collect in just 8 years. Each piece is an original. We could write pages and pages about each and every one of them, the Barcelona Olympic special or the Subaru that has power drive on both wheels or the personally signed piece from Francesco Moser? But that would be useless because Embacher has already done all this. At first he published a book on his own expense because of the ignorance of publishers. It is called Smart Move and documents each of the bicycles in short texts along with beautiful photographs by Bernhard Angerer. This book became a big hit and later on came out again, enlarged and in various language versions under a large publishing house. This is known as the Cyclopedia and you can also buy it in the Czech Republic. We definitely recommend it to bicycle lovers as well as to lovers of design itself. Who would want to learn more, we present here the first part of photographs of this unique collection or you can visit the website of Michael Embacher, whom we would like to thank once more. It has been an extraordinary experience for us.
Spotcheck Photos Bikecheck Back To The Roots 12.01.2012
Na ojedinělá kola člověk nenarazí každý den, čas od času se tak ale stane. My jsme měli to štěstí, že jsme mohli při nedávné návštěve u Roberta Štěrby, mimo jiných skvostů, obdivovat i jeden poměrně raritní kousek – rám patřící k jedněm z prvních pokusů směrovaných k Olympijským hrám 1980 v Moskvě. Aerodynamické řešení trubek a předzvěst revolučního řešení, kterým byly později rámy zvané "koza". S těmi přišel na ostro Favorit v roce 1982 na mistrovství světa v Anglii. Poměrně měkké kolo, které patřilo v té době k nejlepšímu, na čem jezdili jak dráhaři, tak i silničáři.
You dont see unique bikes everyday, but from time to time it happens. We have been fortunate to see such a rare jewel on our last visit to Robert Štěrba - a frame belonging to one of the first attempts headed towards the Olympic games in Moscow in 1980. The aerodynamics of the tubes and omen of a revolutionary solution, which was later named the "goat frame". This was released by Favorit in 1982 at the World Championship in London. A rather softer bike which was the top of its time and rode on track and road.
PP Products Back To The Roots 14.01.2012
To, že máme rádi kola od tradičního českého (československého) výrobce Favorit, není zřejmě žádnou velkou novinkou. V poslední době se ale produkty této značky čím dál tím víc dostávají z půd či sklepů zpět do ulic, a je tak možné na tyto stroje narazit častěji, než tomu bývalo nějakých pár let zpět. Je tedy více než s podivem, že je o tomto výrobci, který je v našich zemích takřka synonymem pro jízdní kolo, vlastně tak málo informací. Když k tomu navíc přidáte fakt, že se pomalu blíží již 60. výročí od založení (osamostatnění) této tradiční značky, bylo by takřka hříchem nechat tuto událost bez povšimnutí. Abychom si jenom neztěžovali, rozhodli jsme se přispět i svou trochou do mlýna a jako první vlaštovku spouštíme blog zaměřený nejenom na tato kola s F ve svém názvu. Jmenuje se Favoritarium a naleznete ho zde. To ale rozhodně není naše poslední slovo. Do té doby, než budeme moci prozradit více, přejeme příjemnou zábavu.
www.favoritarium.com
It is not a big secret that we like bikes made by the traditional czech (czechoslovak) brand Favorit. These bikes have been recently more and more visible in the streets more than a couple of years ago and are more popular among the younger population. The 60th anniversary is coming up soon and as there is not much information about this popular brand, we decided to do something. The first step is our new blog called Favoritarium which you can find here. It is not just about the brand which has been the synonym for bicycle for decades in the former Czechoslovakia but also about some other things we like and are somehow connected to cycling or lifestyle.
PP Products Photos Back To The Roots 25.11.2011
Předpokládáme, že jméno Robert Štěrba vám není neznámé. Pokud se ale chcete dozvědět víc, rozhodně se podívejte na jeho aktualizovaný web či do nadcházejícího čísla magazínu Pedal Project, kde je teto osobnosti české cyklistiky věnována velká část obsahu. Křest proběhne 2. prosince v prostorách Café NONA na Národní třídě, Praha 1.
We hope, that you are a bit familiar with the name of Robert Štěrba. If you want to know more, check out his updated website or pages of the forthcoming issue of Pedal Project magazine which has a big part dedicated to this personality of czech cycling. Release party planed December 2nd at Cafe NONA at Národní třída, Prague 1.
Event Back To The Roots 05.07.2011
OKOLO Design Ride je grafická série vytvořená kreativní skupinou OKOLO ve spolupráci s umělkyní Janou Trávníčkovou speciálne pro výstavu Velocypedia, která se před časem uskutečnila v pražské Národní Technické Knihovně.
Pět grafických tisků představuje pět originálních kol navržených pěti rúznými inetriérovými designéry od minulosti až po současnost a dává je do spojitosti s jimi navrženými kousky, ať už se jedná o osobitý nábytek či interiérové osvětlení, a tím tak vzniká zcela nový pohled na věc. Více naleznete na oficální webu OKOLO.
OKOLO Design ride is our very own graphic series which we have created for the cycling-themed exhibition Velocypedia at the National Technical library in Prague in collaboration with artist Jana Trávníčková.
Five graphic prints present five original bike creations by five different interior designers of the past and present along with their signature piece of furniture or lighting design. Bikes are confronted with the interior objects and represent another view on the work of these design heavyweights. For more you can follow the link to the OKOLO official website.
Photos Found in the streets Bikecheck Back To The Roots 19.05.2011
Horské kolo Klein Attitude je jedním z těch bicyklů, které nás nikdy nepřestanou fascinovat. Nadčasový tvar i grafický design patří již od svého vzniku na počátku devadesátých let ke zlatému fondu světového cyklistického designu. Jeden, v klasické barevné kombinaci bílé, zelené a růžové barvy, jsme také objevili v zapadlém newyorském koutu a vzpomněli jsme si tak na jeden z projektů naší spřátelené skupiny OKOLO, která použila originální barevnost rámového setu Klein Attitude jako výrazného grafického prvku trička z kolekce Cycling Revolution. Bílá barva rámu jakoby mizela v nekonečné bílé ploše trička a motiv rámu se stal pomalu rozplývajícím se symbolem skvělého designu horských kol devadesátých let minulého století. V dnešní době už totiž nedosahuje tento obor zdaleka takové výtvarné kvality jako právě před dvaceti lety.
A co nám o Kleinu říká samotný projekt OKOLO?
Horská cyklistika je dnes pravděpodobně nejoblíbenějším odvětvím jízdy na kole. Její počátky na přelomu osmdesátých a devadesátých let se odehrály v prostředí „garážových dílen“ kalifornských průkopníků jakými byli Gary Fisher nebo Gary Klein, jenž v roce 1992 založil kultovní značku Klein. Již od svého počátku se firma specializovala na výrobu hliníkových rámů a komponentů, které už v té době vynikaly avantgardním tvarem a barvou. Model Klein Attitude se v tomto ohledu stal doslova archetypem představující horské kolo jako pozoruhodný šperk. Až překvapivě nadčasová kombinace barev růžové, fosforově zelené a bíle charakterizuje nejslavnější design Attitude Team USA, který se už dávno stal unikátním sběratelským kouskem a svědkem mistrovství kalifornských „garážovek“.
Mountain bike Klein Attitude is one of those bicycles that never stops fascinating us. Its timeless form and graphics belong to the golden fund of cycling design since the nineties when this unique piece was released. We found one in classical white, green and pink combination in the out-of-the-way area of New York City. This piece reminded us of one of the projects made by our friendly creative groupe OKOLO, when the original graphic of the Klein Attitude frameset was used for a T-shirt design for the Cycling Revolution series. White color is almost fading away in the neverending surface of the white T-shirt and the green and pink parts are reminding us the great design of mountain bikes made in the nineties. In our opinion, nowadays the visual quality of mountain bikes hardly reaches those of twenty years ago.
And what does OKOLO say about the Klein?
Mountain cycling is probably the most popular discipline of riding the bike today. Its beginning in the eighties of the last century was enacted in milieu of small workshops of Californian pioneers such as Gary Fisher or Gary Klein, who has established his own label Klein in 1992. Company was specialized in production of aluminum frames and components. Model Klein Attitude became legend by its avant-gard use of color and robust shape creating the remarkable industrial design jewel from the bike. Timeless combination of pink, green and white defines most famous design of the Attitude Team America, which became unique collectible piece and witness of mastery of the Californian bike workshops.
Spotcheck Photos Back To The Roots 11.05.2011
Aby jsme s naším seriálem dokumentujícím velodromy nezůstaly jen na našem území, jelikož jich už nezbývá mnoho, rozhodli jsme se navštívit jeden ve Spojených státech, který je nám znám např. i díky tomu, že se zde konala akce u příležitosti druhého výročí Chari and company, známeho New Yorkského fixed gear obchodu. Ovál se nachází v rozsáhlém parku Kissena v oblasti zvané Flushing ve čtvrti Queens. Tento park skýtá nejrůznější možnosti sportovního vyžití a samotný ovál je situován v těsné blízkosti baseballových tréningových hřišť. Díky relativně malému sklonu a členitému okolí působí jako by byl zapuštěný pod úrovní povrchu a ve srovnání s "chrámy" typu brněnského velodromu působí až dětsky. Že ale rozhodně má co dát je bez debaty a jeho historie je tomu důkazem. Newyorský velodrom Kissena bývá samotnými jezdci často označován jako "track of dreams". Byl postaven v roce 1962 za podpory Roberta Mosese a patří mezi ty, které vychovaly nejednoho olympijského či světového šampiona. Díky tomuto závodišti se také New York dostal v šedesátých letech mezi centra dráhové cyklistiky. Čtyřista metrový ovál s opravdu lehkým příjemným náklonem začal fungovat v letech 1963 a 1964, kdy se zde konal Americký národní šampionát, který vyhrál legendární Jackie Simes III. Po období zdlouhavých oprav byl znovuotevřen až v roce 2004. A od té doby zde už mimojiné padl místní hodinový rekord ve věkové kategorii 40 – 45 let. To by nebylo nic tak zvláštního, kdyby ho nevytvořil držitel světového rekordu Ken Harris. V Kissena tehdy ujel 44,17 km za jednu hodinu.
Because we dont want to document just czech velodromes (maybe also because just few of them left) we travelled to one in the United States. We knew about it from flyers and videos of 2nd anniversary event of famous fixed gear shop Chari and company NYC. It is situated in large park called Kissena which is full of places for various sport activities in Flushing area (Queens, New York). Velodrome is not so steep and because of rough terrain around it seams to be bit "baby-ish" if you compare it to the others, such as Favorit Brno. On the other side it has long and interesting history. Some riders called Kissena velodrome "the track of dreams". It was build in 1962 by support of Robert Moses and it belongs to the raw of other cult places which raised many olympic or world champions. Thanks to Kissena New York was in the sixties one of few centers of track racing. It is four hundred meter long with really pleasant tilt. It started its business in the year 1963 and 1964 when American National Championship was held there and which was won by legendary Jackie Simes III. After long term of repair works it was reopened in 2004 and since that time new record was achieved in 40 – 45 year category. That was made by Ken Harris when he rode 44,17 kilometers in one hour.
Event Photos Back To The Roots Spotcheck 05.05.2011
Když jsem před několika týdny navštívil legendární milánský cyklistický obchod Rossignoli na ulici Via Garibaldi v Miláně, kde v té době zrovna naplno probíhal padesátý ročník slavného Salone del Mobile, největší přehlídky designu na světě, připadal jsem si téměř jako v řeznictví nebo zelenině nebo zkrátka všude tam, kde se dveře netrhnou. Interiér obchodu jsme společně s fotografem Filipem Šlapalem fotili do aktuálního čísla magazínu Dolce Vita a měli jsme plné ruce práce, abychom vůbec stačili vystihnout nějakých 30 sekund čistého záběru bez lidí. Obchod Rossignoli funguje v Miláně po čtyři generace a jak je vidět z jeho návštěvnosti, stal se za tu dobu kultovním místem pro všechny, kteří milují cyklistiku. Nakonec jsme prodejnu přesto nafotili a navíc jsme dostali pozvání na ojedinělou akci, která se konala hned za rohem následující den. Informace o jednodenní výstavě cyklistických veteránů a dalších unikátních strojů byla jasným důvodem pro další návštěvu. Biciclette Ritrovate je unikátním každoročním, ale pouze jednodenním setkáním příznivců cyklistiky, sběratelů a obdivovatelů, kteří se sejdou v zákoutích meziuličních bloků hned za obchodem Rossignoli. Výstava měla dvě části. V prvním dvorku byla prezentována opravdu ta nejstarší kola z 19. či počátku 20. století. V druhém však začala pastva pro oči všem, kteří milují silničních či dráhovou vintage cyklistiku. Zhruba kolem 50 kol značek jako Eddy Merckx, Bianchi, Moser, Rossignoli a mnoho dalších, dnes již polozapomenutých labelů, zde reprezentovala své hrdé majitele, cyklisty, sběratele a renovátory. Kola cyklistických šampionů, jako byli Fausto Copi či Alfredo Binda byla často doprovázena původními fotografiemi, na kterých bylo vidět přítomné bicykly hned ve společnosti těchto slavných jmen. Zkrátka atmosféra této jedinečné výstavy, kde staříci v čapkách popíjeli víno a návzájem si hodnotili své zrenovované skvosty, se nedá moc popsat. Pod květy rozkvetlých keřů jsme se přenesli v čase a obdivovali cyklistiku jinak, než jen v rámci debat o tom, kolik kdo jezdí zubů či jestli se s tím jedním převodem dají vyjet všechny kopce v Praze. Snad vám tento stručný fotografický výběr toho nejlepšího z výstavy podobnou atmosféru také zprostředkuje.
When i was few weeks ago at legendary bike store Rossignoli at Via Garibaldi street in Milan (that time it was place of the fiftieth Salone del Mobile – biggest design show in the world) i felt almost like at some small butchery because so many people were coming in and out. We were shooting interior with photograph Filip Šlapal for the forthcoming issue of Dolce Vita magazine and it was bit difficult to find few seconds for a shot without any person. Rossignoli store is open in Milan for about four generations and it seams to be almost cult place for every bicycle lover. When we were almost over with our work we got invitation for a special show happening next day right around the corner. It was Biciclette Ritrovate – unique one day presentation of vintage bicycles and other interesting stuff happening in close backyards. In the first one there were few really old pieces from the end of the 19th and begining of the 20th centruy. In the second than selection of about 50 bikes such as Eddy Merckx, Bianchi, Moser, Rossignoli and other made by today almost forgotten brands. You could see machines riden by champions such as Fausto Copi or Alfredo Binda supplemented with vintage photos or other materials. Gentlemans in cycling hats, wine, trees in bloom, vintage bikes and great atmosphere. That was this unique meeting which was about the passion and love for this special sport (culture) and it was really a pleasure for a while not just wasting time answering questions about gear ratio and if it is possible with only one gear to "climb" all Prague hills. Hope you will like this short report and maybe see you next year there.
Photos Back To The Roots Spotcheck 13.09.2010
Ve skrytu uliček nedaleko Nákladového nádraží se ukrývá jeden z nejvýznamnějších velodromů u nás. Ovál Třebešín dnes dlouhý 333 metrů patří ke zlatému fondu domácí cyklistiky a svou historií se může rovnat s důležitými evropskými velodromy.
Ovál na Třebešíně však nebyl od počátku dlouhý 333 metrů a dokonce slavná série závodů Framar, která je s tímto závodištěm neodmyslitelně spojena, se jela ještě tři roky před samotným dokončením závodní dráhy. Závody totiž založil cyklistický nadšenec a majitel velkoobchodu s barvami Františk Martínek (odtud název Framar) již v roce 1938. Ovál na Třebešíně byl pak dokončen o tři roky později ve válečném roce 1941. Říkáte si, kde se ale jezdilo před tím? František Martínek byl v tomto hledisku velký vizionář a symbolicky předstihl současné pouliční závody fixed-gear, když právě v roce založení svého závodu, pořádal jízdu přímo v ulicích na pražské Pankráci. Dráhové závody se pak přesunuly tam, kam patří, až v roce 1941. Od té doby se slavný závod Framar, kterého se nejednou zůčastnili olympíští vítězové a mistři světa, jezdil zpočátku na 400 metrů dlouhém oválu, který byl později přebudován právě na současných 333 metrů. Od čtyřicátých let se zde nekonaly jen závody série Framar, ale též pravidelné šestidenní, mistrovství republiky, ale i další velké závody, na nichž padaly i významné domácí rekordy. Třikrát zde byl překonán republikový závod v hodinovce. V roce 1944 se o něj postaral Svoboda a v roce 1947 a 1952 zase Jaroslav Cihlář. Ten poslední měl hodnotu 42, 111 km za hodinu. Dnes už s úsměvem a lítostí můžeme ale vzpomínat i na legendární jízdu na 100 km Karla Randáka. Ten při ní dokonce překonal nejlepší světový rekord. Avšak díky špatné časomíře a chybě rozhodčích, nemohl být rekord zapsán. A ještě aby toho nebylo málo, tak se prý Randák při své jízdě hlasitě dožadoval svačiny. Díky špatné dietě, kterou mu před pokusem předepsal jeho dietolog, musel uprostřed jízdy svačit housku se salámem. Podobné úsměvné historky souvisejí i s pravidelnými chrtími závody na travnaté ploše uvnitř velodromu. Chrti zde běhaly za přivázanou kůží, kterou si jednou upevnil za kolo i některý z cyklistů a protahoval prý chrty rovnou na betoně. Na Třebešíně se též konaly pravidelné čtvrteční či úterní jízdy amatérů. Každý týden se zde scházelo okolo padesáti jezdců, kteří pak byli ale v průběhu času vytlačeni čím dál početnější stájí profesionálů pražské Dukly. Možná by stálo za to pravidlené amatérské čtvrtky zase zavést...
Po roce 1989 se na Třebešíně konalo též mnoho burz s cyklistickým materiálem. Ne jedné z nich též představil poprvé v Čechách dovozce Michal Vokolek americkou značku Cannondale, která byla u nás tehdy žhavou senzací. Velodrom na Třebešíně tak představuje v každé své periodě jedno z nejdůležitějších míst domácí cyklistické historie.
Photos Back To The Roots Spotcheck 06.09.2010
Návštěvou Velodrumu na brněnském výstavišti uvádí Pedal Project sérii reportáží o domcích cyklistických velodromech. V exkluzivním prostředí vedle ikon brněnské architektury na Brněnských výstavních veletrzích naleznete trochu schovaný tento moravský chrám cyklistického sportu. Částečně zastřešená betonová dráha, obklopená původním hledištěm, kde dříve fandili fanoušci i mistrům světa, dnes už žije svým vlastním nostalgickým životem se vzpomínkami na heroické časy.
Ty se začaly psát v roce 1957, kdy byla v Pivovarské restauraci v Brně ustanovena Tělovýchovná jednota Favorit. TJ v té době sdružovala osm brněnských cyklistických oddílů a dohromady 103 cyklistů, funkcionářů a jiných příznivců tohoto rychlostního sportu. Záhy se pak začala přebudovávat původní tzv. Bauerova rampa, která měla do té doby hliněnou dráhu s antukovým povrchem. To vše se však do roku 1969, kdy se zde pořádalo mistrovství světa, radipně změnilo. Dráha dostala betonový povrch, přibyla střecha, tribuny a jiné zázemí v podobě nových šaten, kanceláří a dalších provozních budov. První závody se zde však konaly již v roce 1961. Od té doby pořádá TJ prvidelné každoroční závody Šestidenní dvojic. A to vždy v době konání Mezinárodního strojírenského veletrhu. Mistrovstvím světa amatérů v roce 1969 pak vyvrcholilo snažení všech nadšenců kolem TJ Favorit. Závodu se zůčastnilo 31 států, které vyslaly celkem 617 účastníků. Legendou, která je s brněnským velodromem též uzce spojena je osobnost Jiřího Dalera, prvního domácího jezdce, který vybojoval zlatou olympijskou medaili. Stalo se tak na stíhacím závodě jednotlivců v Tokiu v roce 1964. Mezi jeho následovníky pak patřil Pavel Doležal nebo Jan Smolík, který vyhrál v roce 1964 Závod míru. Dalších významných cyklistů spojených s Tj Favorit je celá řada. Připomeňme zde alespoň Ivana Kučírka, Vladimíra Vačkáře, Jiřího Pecku, Zdeňka Dohnala nebo Vladimíra Popelku.
Dnes je jejich sláva stále patrná v melancholické atmosféře brněnského velodromu, kde můžete vidět i ukázky dobového výtvarného umění v podobě památečních kovových reliéfů, nebo se jen tak přenést v čase prostřednictvím starých reklam a stále hrdě vyhlížejícího loga TJ Favort Brno.
Photos Back To The Roots 06.08.2010
Druhý bicykl, který vám v rubrice Back To The Roots představíme, je ve své konstrukci ještě bizarnější. Stroj zatím neznámé výroby, se kterým si lámou hlavu i největší znalci oboru, pochází pravděpodobně z Francie, též z konce devatenáctého století. Kromě klasického šlapání je kolo vybaveno speciálním ručním pohonem, který mohl cyklista využít, když už mu nohy nestačili.
Second bicycle we want to show you in Back To The Roots section is rare piece with a very special construction which allows cyclist use his hands to move the bike forward besides of the normal pedalling forexample in the situations when legs are too tired. This bike is so unique that even the biggest experts of this topic are not shure about the origin of this beautifull machine. Some of them think that it was built at the end of 19th century in France.
Photos Back To The Roots 06.08.2010
Při příležitosti Mezinárodní konference o historii cyklistiky (ICHC), která se konala mezi 4. a 8. srpnem 2010 v pražském Technickém muzeu, jsme dostali unikátní možnost nahlédnout do cyklistického depozitáře muzea, který patří k nejkvalitnějším na světě. Sbírka, která je zatím návštěvníkům utajená, čítá na 200 nejrůznějších historických bicyklů z celého světa, datujících se od počátku devatenáctého století až po současnost.
Jako nepatrnou část celé sbírky zde představujeme dva unikátní cyklistické šperky z konce devadesátých let předminulého století. Prvním je bambusové kolo, které pochází z produkce malé moravské dílny. Při srovnávní s dvěma lety starým bambusovým kolem, které navrhl pro holandský label Biomega britský designér Ross Lovegrove, odhalíme nadčasovost funkční i estetické stránky tohoto stroje. Druhý historický exemplář z výjimečné sbírky NTM, jejíž další poklady vám určitě v budoucnu ještě představíme, bude následovat vzápětí. Máte se tedy na co těšit.
Because of the fact Prague was hosting between August 4th and August 8th 2010 this years International Cycling Histroy Conference (ICHC) we had a special opportunity to get for a while into bicycle deposit of Prague Technical Museum, which belongs to the best deposits of this kind in the world. Collection, which is now, because of heavy reconstruction of whole museum, hidden to the regular visitors, consists of more than 200 historical bikes from all over the world.
We choosed two special pieces from nineties of the ninetieenth century as a small preview of this unique collection. First is bamboo bike which was produced by small Moravian workshop. When you compare this piece with bike made two years ago by british designer Ross Lovegrove for dutch label Biomega, you can see how supertemporal its funkcional and easthetical aspect is. Second historical piece from breathtaking collection of NTM (we are shure that you will see some more in near future on this website) will come really soon. Enjoy and look forward to check the next one.
Photos Back To The Roots 07.08.2010
Ruční výroba kol je tím pravým haute coutere našeho oboru. Mistři svého řemesla dokážou s ocelovými trubkami opravdové zázraky, které jsou, na rozdíl od sériově vyráběných kol svými vlastními originály, přinášejícími do cyklistiky opravdový umělecký a řemeslný zážitek. Tradice ručně vyráběných kol je nejsilnější v Japonsku, Itálii a USA. V sérii článků vám tak postupně nabídneme to nejlepší z ruční cyklistické výroby těchto zemí, které jsou vyhlášenými producenty šperků na dvou kolech. Začněme tedy hned v USA, kde v posledních letech vzniklo mnoho nových progresivních dílen. Těmi nejzajímavějšími jsou jistě Hufnagel Cycles, Beloved, Feather, Richard Sachs, Bilenky, Intependent Fabrication nebo Vanilla Cycles.
Pedal Project © 2010. Webdesign by rybaak.cz