Pedal Project

OKOLO Design Ride

05.07.2011

OKOLO Design Ride je grafická série vytvořená kreativní skupinou OKOLO ve spolupráci s umělkyní Janou Trávníčkovou speciálne pro výstavu Velocypedia, která se před časem uskutečnila v pražské Národní Technické Knihovně.

Pět grafických tisků představuje pět originálních kol navržených pěti rúznými inetriérovými designéry od minulosti až po současnost a dává je do spojitosti s jimi navrženými kousky, ať už se jedná o osobitý nábytek či interiérové osvětlení, a tím tak vzniká zcela nový pohled na věc. Více naleznete na oficální webu OKOLO.

OKOLO Design ride is our very own graphic series which we have created for the cycling-themed exhibition Velocypedia at the National Technical library in Prague in collaboration with artist Jana Trávníčková.

Five graphic prints present five original bike creations by five different interior designers of the past and present along with their signature piece of furniture or lighting design. Bikes are confronted with the interior objects and represent another view on the work of these design heavyweights. For more you can follow the link to the
OKOLO official website.

Pedal Project © 2010. Webdesign by rybaak.cz