Pedal Project

Velodrom Favorit Brno

06.09.2010

Návštěvou Velodrumu na brněnském výstavišti uvádí Pedal Project sérii reportáží o domcích cyklistických velodromech. V exkluzivním prostředí vedle ikon brněnské architektury na Brněnských výstavních veletrzích naleznete trochu schovaný tento moravský chrám cyklistického sportu. Částečně zastřešená betonová dráha, obklopená původním hledištěm, kde dříve fandili fanoušci i mistrům světa, dnes už žije svým vlastním nostalgickým životem se vzpomínkami na heroické časy.

Ty se začaly psát v roce 1957, kdy byla v Pivovarské restauraci v Brně ustanovena Tělovýchovná jednota Favorit. TJ v té době sdružovala osm brněnských cyklistických oddílů a dohromady 103 cyklistů, funkcionářů a jiných příznivců tohoto rychlostního sportu. Záhy se pak začala přebudovávat původní tzv. Bauerova rampa, která měla do té doby hliněnou dráhu s antukovým povrchem. To vše se však do roku 1969, kdy se zde pořádalo mistrovství světa, radipně změnilo. Dráha dostala betonový povrch, přibyla střecha, tribuny a jiné zázemí v podobě nových šaten, kanceláří a dalších provozních budov. První závody se zde však konaly již v roce 1961. Od té doby pořádá TJ prvidelné každoroční závody Šestidenní dvojic. A to vždy v době konání Mezinárodního strojírenského veletrhu. Mistrovstvím světa amatérů v roce 1969 pak vyvrcholilo snažení všech nadšenců kolem TJ Favorit. Závodu se zůčastnilo 31 států, které vyslaly celkem 617 účastníků. Legendou, která je s brněnským velodromem též uzce spojena je osobnost Jiřího Dalera, prvního domácího jezdce, který vybojoval zlatou olympijskou medaili. Stalo se tak na stíhacím závodě jednotlivců v Tokiu v roce 1964. Mezi jeho následovníky pak patřil Pavel Doležal nebo Jan Smolík, který vyhrál v roce 1964 Závod míru. Dalších významných cyklistů spojených s Tj Favorit je celá řada. Připomeňme zde alespoň Ivana Kučírka, Vladimíra Vačkáře, Jiřího Pecku, Zdeňka Dohnala nebo Vladimíra Popelku.

Dnes je jejich sláva stále patrná v melancholické atmosféře brněnského velodromu, kde můžete vidět i ukázky dobového výtvarného umění v podobě památečních kovových reliéfů, nebo se jen tak přenést v čase prostřednictvím starých reklam a stále hrdě vyhlížejícího loga TJ Favort Brno.

Pedal Project © 2010. Webdesign by rybaak.cz