Pedal Project

Folder Bike

07.05.2011

Folder bike je prototyp skládacího městkého bicyklu 26-ti palcových kolech, jehož největší předností je zachování pojízdnosti i ve složeném stavu. Během minuty je tedy možné kolo složit v kompaktní vozík, který s sebou můžete vzít např. do metra, autobusu, tramvaje či třeba výtahu. Tuto funkci umožnuje unikátní konstrukce, která využívá ověřené standartní prvky a doplňuje je řadou inovativních řešení. Rozměry složeného kola jsou 106 x 28 x 75 cm. Systém skládání spočívá v přetočení zadní stavby okolo sedlové trubky, přičemž přední vidlice se otáčí na spodním ramení směrem dozadu, kde se díky letmému uchycení kol a vyhnutému rámu spojí přední a zadní náboj na čep. Ke složení kola je zapotřebí pouze povolit tři rychloupínáky a jeden utáhnout.
Koncept nového skládacího kola vytvořil Mikuláš Novotný na základě semestrální práce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Design výrobku pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka. "Při navrhování jsem kladl velký důraz na jednoduchost a spolehlivost. Můj koncept je navržen jako jednorychlostní kolo konstruované z tenkostěnných chromolybdenových trubek, u kterých je nepatrný váhový přírustek kompenzován nesmrtelností materiálu a jeho nízkou cenou. Brždění zajišťuje jedna, popřípadě dvě kotoučové brzdy." říká o Folder bike jeho autor. Skládací kola nejen doplňují městskou hromadnou dopravu, ale jsou i alternativnou pro malé městské byty. Minimalizován je také potřebný prostor pro odložení kola během pohybu ve městě, kdy je ho navíc možné zamknout tak, že díky těsné blízkosti obou kol i rámu, jednoduě protáhneme i kratší zámek či u-lock v jediném místě skrz celý stroj a tím připevníme k libovolnému zábradlí či dopravní značce.

Autor za tento návrh obdržel prestižní ocenění Nejlepší prototyp designéra na Designbloku 2010.

Folder bike is a prototype of 26 inch wheel city bike which is mainly unique because of the fact that you can use the wheels even when the bike is folded to its minimum size. You can reduce its size in a minute which can be usefull when you want to take it with you to metro, tram or even elevator. This is possible because of its construction wich is based on standart parts used in a quite inovative way when you can fold the bike in the seatpost tube area and than connect hubs of front and rear wheel together. In this position bike has only 106 x 28 x 75 centimeters.
Whole concept was made by Mikuláš Novotný as a semestral work at Academy of Arts, Architecture and Design in Prague at Studio of Product Design under leadership of Michal Froněk and Jan Němeček. "Simplicity and reliability were two most important points for me. My concept is one gear bike constructed from thin-walled chromolybden tubes where is its bigger weight on the other side compensated by its durability and low price. ..." said us about his project Mikuláš. Folder bike is not great just for a city trafic and public transportation but also when you need to leave it somewhere for a while. Compact size allows you to put it in a small space and lock almost every part together by relatively short lock or u-lock and attache it to some handrail or traffic sign.

Author was awarded by prize for Best designer prototype at Designblok 2010.

Pedal Project © 2010. Webdesign by rybaak.cz